Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τσερκάσσι και Κανέβου κυρός Σωφρόνιος. (1940-2020).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Σάββιτς Δμήτριουκ γεννήθηκε στο Μνίσιν της Επαρχίας Γκότσας (Hoshcha) του Νομού Ροβνό της Ουκρανίας στις 15 Φεβρουαρίου 1940. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1966 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1970. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Νοεμβρίου 1968 και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1973. Στις 12 Απριλίου 1971 εκάρη μοναχός. Το 1992 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσερκάσσι και Κανέβου. Στις 24 Σεπτεμβρίου 2008 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στο Τσερκάσσι στις 22 Ιουνίου 2020 κατόπιν μακράς ασθενείας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 23 Ιουνίου 2020.