Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νεκρέσης κύριος Σέργιος. (γεν. 1959).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Ζουράμπ Τσεκουρισβίλι γεννήθηκε στην Ρουστάβη στις 13 Απριλίου 1959. Στις 13 Απριλίου 1987 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ της Μόσχας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Ιουλίου 1987 και Πρεσβύτερος στις 6 Νοεμβρίου 1988. Το 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Δεκεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αχαλτσίχης και Σαμσχέ Τζαβαχέτης. Στις 4 Απριλίου 1995 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Αχαλτσίχης". Στις 25 Δεκεμβρίου 1995 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 14 Νοεμβρίου 1997 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νεκρέσης. Στις 28 Νοεμβρίου 2000 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 17 Οκτωβρίου 2002 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Νεκρέσης και Χερέτης". Στις 30 Απριλίου 2009 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε και πάλι σε "Νεκρέσης" καθώς ιδρύθηκε η αυτοτελής Επισκοπή Ντεντοπλιτσκαρόης και Χερέτης.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2020.