Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικολαγέβου και Οτσακώβου κύριος Πιτιρίμ. (γεν. 1946).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Πέτροβιτς Σταρίνσκη γεννήθηκε στο χωριό Τσερβόνι Γιάρι της Επαρχίας Ταράσας του Νομού Κιέβου στις 6 Μαρτίου 1944. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1968 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1972. Το 1969 εκάρη μοναχός και χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1974 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1983 συνελήφθη και καταδικάστηκε σε εξαετή φυλάκιση για αντισοβιετική δράση. Το 1986 αποφυλακίστηκε κατόπιν αιτήματος του Μητροπολίτη Λβώβου Νικοδήμου. Το ίδιο έτος έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Φεβρουαρίου 1992 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Λαύρας των σπηλαίων Κιέβου. Στις 26 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε στο Κίεβο Επίσκοπος Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Χερσώνος και Ταυρικής Ιλαρίωνα και Μπελοτσερκώβου Ιππόλυτο. Στις 22 Ιουνίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Νικολαγέβου και Βοζνεσένσκ. Στις 23 Νοεμβρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Ιουλίου 2009 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 25 Αυγούστου 2012 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Νικολαγέβου και Οτσακώβου".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.