Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τζιατλώβου κυρός Πέτρος. (1959-2020).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Πέτροβιτς Καρπούσιουκ γεννήθηκε στο Μπρέστ της Λευκορωσίας στις 5 Ιανουαρίου 1959. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1982 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1986. Στις 18 Μαρτίου 1982 εκάρη  μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Απριλίου 1982. Στις 15 Απριλίου 1989 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε στο Βίτεμπσκ Επίσκοπος Τουρώβου και Μοζύρ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Μάξιμο, Γροδνό και Βολκόβισκ Βαλεντίνο και τους Επισκόπους Βίτεμπσκ και Ορσά Δημήτριο, Πίνσκ και Λουνινέτς Στέφανο και Γομέλ και Ζλόμπιν Αρίσταρχο. Στις 24 Δεκεμβρίου 2004 εξελέγη Επίσκοπος Μπομπρούϊσκ και Οσιποβίτσι. Στις 20 Απριλίου 2005 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Μπομπρούϊσκ και Μπουκώβου". Στις 27 Δεκεμβρίου 2005 παύθηκε και ορίστηκε ως τόπος διαμονής του η Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος στο Βίτεμπσκ. Στις 11 Απριλίου 2006 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ντρούτσκη, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βίτεμπσκ. Στις 26 Δεκεμβρίου 2013 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σμόργκον, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Νοβογρουδόκ. Στις 25 Δεκεμβρίου 2014 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Τζιατλώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Νοβογρουδόκ. Προσβληθείς από κορωνοϊό εκοιμήθη στις 6 Ιουνίου 2020.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.