Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αικατερινοδάρ και Κουμπάν κύριος Παύλος. (γεν. 1952).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Βασίλιεβιτς Πονομάρεφ γεννήθηκε στις 19 Φεβρουαρίου 1952 στο Καραγκαντά του Καζαχστάν. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1976 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1980. Στις 1 Δεκεμβρίου 1977 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 5 Μαρτίου 1978 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 6 Μαΐου 1978.Στις 15 Αυγούστου 1986 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε επικεφαλής της Πνευματικής αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα από του 1986 μέχρι το 1988. Το 1988 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής των σπηλαίων του Πσκώβου. Στις 22 Μαρτίου 1992 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό των Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Ζαράισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρο, Πσκώβου και Βελίκε Λούκι Βλαδίμηρο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο και Ποδόλσκ Βίκτωρα. Από το 1992 μέχρι το 1999 είχε τη διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στις Η.Π.Α. και από το 1992 μέχρι το 1993 και των ενοριών στον Καναδά. Στις 28 Δεκεμβρίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Βιέννης και Αυστρίας. Στις 20 Απριλίου 2000 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε «Βιέννης και Βουδαπέστης». Στις 25 Φεβρουαρίου 2001 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 7 Μαΐου 2003 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ριαζάν και Κασιμώβου. Στις 5 Οκτωβρίου 2011 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Ριαζάν και Μιχαηλώβου". Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 25 Δεκεμβρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης Μίνσκ και Σλούτσκ, Πατριαρχικός Έξαρχος Λευκής Ρωσίας. Στις 23 Οκτωβρίου 2014 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Μίνσκ και Ζασλάβ". Στις 25 Αυγούστου 2020 εξελέγη Μητροπολίτης Αικατερινοδάρ και Κουμπάν.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 26 Αυγούστου 2020.