Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ναϊρόμπης κύριος Μακάριος. (γεν. 1945).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Τηλυρίδης γεννήθηκε στη Λεμεσό της Κύπρου στις 18 Απριλίου 1945. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Αγίου Σεργίου Παρισίων το 1972. Στη συνέχεια πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Οξφόρδη και στη Λουβαίν. Υπηρέτησε ως λαϊκός στο Ιεραποστολικό κλιμάκιο της Κένυας. Λαϊκός όντας εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ριρούτας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Ιουλίου 1992 από τον Μητροπολίτη Αξώμης Πέτρο και Πρεσβύτερος στις 20 Ιουλίου 1992. Στις 25 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ριρούτας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ειρηνουπόλεως. Στις 13 Ιανουαρίου 1998 εξελέγη Μητροπολίτης Ζιμπάμπουε και στις 22 Φεβρουαρίου 2001 Μητροπολίτης Κένυας (και Ειρηνουπόλεως). Στις 24 Νοεμβρίου 2015 ο τίτλος της Επαρχίας του μεταβλήθηκε σε "Ναϊρόμπης".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.