Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Δυτικής Ευρώπης κύριος Λουκάς. (γεν. 1950).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μπράνε Κοβάτσεβιτς γεννήθηκε στο χωριό Πισκάβιτσα (Piskavica) του Δήμου Βανιαλούκας της Βοσνίας Ερζεγοβίνης στις 30 Οκτωβρίου 1950. Σπούδασε την Θεολογία στο Θεολογικό Σεμινάριο της Ιεράς Μονής Κρκα και στο Θεολογικό Ινστιτούτο του Αγίου Σεργίου Παρισίων, από το οποίο αποφοίτησε το 1982. Στις 26 Ιουνίου 1976 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Ιουνίου 1976 και Πρεσβύτερος στις 28 Ιουνίου 1976 από τον Επίσκοπο Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Νικόλαο. Από το 1982 μέχρι το 1992 υπηρέτησε στην αδελφότητα της Ιεράς Μονής Αγίου Σάββα στο Ελαίν της Βικτώριας της Αυστραλίας. Το 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Βαβέντενιε του Βελιγραδίου Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Στις 13 Μαΐου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Δυτικής Ευρώπης.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.