Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Χούστ και Βινογραδόβου κύριος Ιππόλυτος. (γεν. 1955).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Αλεξέγιεβιτς Σίλκο γεννήθηκε στο Κραματόρσκ του Νομού Στάλιν (σημερινού Νομού Δονέτσκ) στις 10 Μαΐου 1955. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το 1984 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Το 1987 μετέβη στη Λαύρα του Ντανίλωφ. Από το 1988 μέχρι το 1989 ήταν μέλος της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 16 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπελοτσερκώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 25 Αυγούστου 1992 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Λαύρας των Σπηλαίων Κιέβου. Στις 22 Δεκεμβρίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Δονέτσκ και Σλαβιάνσκ. Στις 28 Ιουλίου 1994 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Δονέτσκ και Μαριουπόλεως". Στις 3 Μαΐου 1996 παύθηκε. Στις 30 Μαρτίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Τουλτσίν και Βρατσλάβας. Στις 22 Νοεμβρίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Χούστ και Βινογραδόβου. Στις 14 Δεκεμβρίου 2007 παύθηκε.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 07 Ιανουαρίου 2020.