Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ουρμπνίσης και Ρουΐσης κύριος Ιώβ. (γεν. 1960).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Ελγκούτζα Ακιασβίλι γεννήθηκε στο Σνο της Καζβέγκης στις 29 Μαΐου 1960. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Μετσχέτης το 1989. Στις 3 Ιανουαρίου 1988 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Ιανουαρίου 1988 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Ηλία και Πρεσβύτερος στις 29 Μαρτίου 1988. Στις 28 Αυγούστου 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Μαΐου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μαγκλίσης. Στις 21 Δεκεμβρίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Βατούμης και Σεμοκμέδης. Στις 4 Απριλίου 1995 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Σεμοκμέδης ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Βατούμης και Σχάλτας". Στις 21 Οκτωβρίου 1996 εξελέγη Επίσκοπος Ουρμπνίσης και Ρουΐσης. Στις 25 Δεκεμβρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Νοεμβρίου 2000 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.