Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Αστραχανίου και  Καμιζιάκ κυρός Ιωνάς. (1941-2020).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Αλεξάντροβιτς Καρπούχιν γεννήθηκε στη Μόσχα στις 13 Ιουνίου 1941. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1963 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1967. Στις 21 Δεκεμβρίου 1965 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Φεβρουαρίου 1966 και Πρεσβύτερος στις 5 Μαΐου 1968. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 14 Οκτωβρίου 1981 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Οκτωβρίου 1992 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Κρεμλίνο της Μόσχας Επίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Βολγογκράδ και Καμίσιν Γερμανό, Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, Κρασνοδάρ και Κουμπάν Ισίδωρο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Ουράλσκ και Γούριεβ Αντώνιο, Ουλιανώβου και Μελεκεσίου Πρόκλο, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Ίστρας Αρσένιο και Δημητρώβου Φιλάρετο. Στις 25 Φεβρουαρίου 2002 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 12 Μαρτίου 2013 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Αστραχανίου και Καμιζιάκ". Στις 24 Μαρτίου 2013 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 15 Ιουλίου 2016 παραιτήθηκε. Προσβληθείς από κορωνοϊό εκοιμήθη στη Μόσχα στις 4 Μαΐου 2020.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.