Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βίλνας και Λιθουανίας κύριος Ιννοκέντιος. (γεν. 1947).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βαλέριος Φιοντόροβιτς Βασίλιεφ γεννήθηκε στις 9 Οκτωβρίου 1947 στην Παλαιά Ρωσία του Νομού Νοβγορόδου. Μέχρι το 1980 εργάστηκε σε διάφορες δημόσιες θέσεις. Τον Μάιο του 1981 χειροτονήθηκε Διάκονος και τον Αύγουστο του ίδιου έτους Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Κούρσκ και Μπελγορόδου Χρυσόστομο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Κούρσκ (1981-1985) και στην Επισκοπή Ιρκούτσκ (1985-1990) Το 1991 προήχθη σε Πρωθιερέα. Στις 15 Ιανουαρίου 1992 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 26 Ιανουαρίου 1992 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό των Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Χαμπαρόβου και Μπλαγοβέσενσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, τους Αρχιεπισκόπους Βίλνας και Λιθουανίας Χρυσόστομο, Χερσονήσου Βαλεντίνο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Ιρκούτσκ και Τσιτά Βαδίμ, Ίστρας Αρσένιο και Ποδόλσκ Βίκτωρα. Στις 28 Δεκεμβρίου 1993 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Χαμπαρόβου και Αμούρ". Την ίδια ημέρα διορίστηκε τοποτηρητής της νεοσύστατης Επισκοπής Μπλαγοβέσενσκ και Τίνδας (μέχρι τις 21 Απριλίου 1994), η οποία αποσπάστηκε από την Επισκοπή Χαμπαρόβου. Στις 18 Ιουλίου 1995 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 11 Οκτωβρίου 1996 εξελέγη Επίσκοπος Τσιτά και Ζαβαϊκάλης. Το 1999 διετέλεσε τοποτηρητής της Αυτόνομης Εκκλησίας της Ιαπωνίας. Στις 6 Οκτωβρίου 1999 μετατέθηκε στην Επισκοπή Χερσονήσου. Στις 25 Φεβρουαρίου 2002 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Σούροζ από τις 9 Μαΐου 2006 μέχρι τις 27 Δεκεμβρίου 2007. Στις 24 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βίλνας και Λιθουανίας. Στις 20 Νοεμβρίου 2016 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.