Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αλαβέρδης κύριος Δαυΐδ. (γεν. 1960).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Ηρακλής Μαχαράτζε γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 3 Φεβρουαρίου 1960. Το 1981 αποφοίτησε από τη Σχολή Αρχιτεκτόνων του Πανεπιστημίου Τιφλίδας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Νοεμβρίου 1988 και Πρεσβύτερος στις 25 Δεκεμβρίου 1988. Στις 28 Οκτωβρίου 1991 εκάρη μοναχός. Στις 24 Μαΐου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νικορτσμίνδης. Στις 21 Δεκεμβρίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Μπόδβης. Την 1 Σεπτεμβρίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Αλαβέρδης. Στις 25 Δεκεμβρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Νοεμβρίου 2000 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 29 Δεκεμβρίου 2019.