Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τσιατούρας και Σάτσχερε κύριος Δανιήλ. (γεν. 1955).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Δαυΐδ Ντατουασβίλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 29 Μαΐου 1955. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Ιουνίου 1983 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Ηλία και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 1985 επίσης από τον Πατριάρχη Ηλία. Στις 31 Οκτωβρίου 1991 εκάρη μοναχός. Στις 22 Μαΐου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπόδβης. Στις 17 Οκτωβρίου 1992 διορίστηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Σουχούμης και Αβχαζίας. Στις 21 Δεκεμβρίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Σουχούμης και Αβχαζίας. Στις 14 Οκτωβρίου 1993 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Νοεμβρίου 2000 σε Μητροπολίτη. Από το 1995 μέχρι το 1998 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ζουγκδίδης. Από το 2002 μέχρι το 2010 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Τσιατούρας. Στις 21 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Μητροπολίτης Τσιατούρας και Σάτσχερε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.