Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου κύριος Αυγουστίνος. (γεν. 1952).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αδάμ Ιβάνοβιτς Μάρκεβιτς γεννήθηκε στο χωριό Γκλουσκόβιτσι της Επαρχίας Λέλτσιτσι (Lelchytsy) του Νομού Γομέλ της Λευκορωσίας στις 7 Απριλίου 1952. Το 1971 έλαβε το πτυχίο της ιατρικής. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1975 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1978. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1976 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ζιτόμιρ. Στις 20 Σεπτεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Λβώβου και Δρογόμπιτς. Στις 28 Ιουλίου 1998 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Νοεμβρίου 1998 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Λβώβου και Γαλικίας". Στις 20 Ιουλίου 2012 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου. Στις 23 Νοεμβρίου 2013 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.