Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χμιελνικίου και Παλαιού Κωνσταντινώβου κύριος Αντώνιος. (γεν. 1946).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Ιβάνοβιτς Φιάλκο γεννήθηκε στο χωριό Ντουλίτσκογε της Επαρχίας Σκβίρας του Νομού Κιέβου της Ουκρανίας στις 2 Οκτωβρίου 1946. Το 1973 αποφοίτησε από το Ινστιτούτο Πολιτικών Μηχανικών του Βορονέζ. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1987. Στις 24 Απριλίου 1976 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Κούρσκ και Μπελγορόδου Χρυσόστομο. Στις 14 Αυγούστου 1977 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο Επίσκοπο. Τον Ιούνιο του 1978  εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Βιννίτσης. Στις 10 Απριλίου 1979 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Βιννίτσης Αγαθάγγελο. Στις 14 Απριλίου 1985 (Κυριακή του Πάσχα) έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1989 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Χμιελνικίου και το 1990 στον κλήρο της Επισκοπής Χαρκόβου. Το 1991 προσχώρησε στην Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ουκρανίας. Στις 23 Ιουνίου 1991 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Σκέπης της Θεοτόκου Κιέβου Επίσκοπος Κάμενετς Ποδόλσκ και Χμιελνικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ουκρανίας Μοστισλάβος. Στις 25 Ιουνίου 1992 επέστρεψε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας όπου έγινε δεκτός ως Αρχιμανδρίτης. Στις 27 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 22 Ιουνίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Χμιελνικίου και Σεπετόφκας. Στις 28 Ιουλίου 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 31 Μαρτίου 2007 σε Μητροπολίτη. Στις 31 Μαΐου 2007 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Χμιελνικίου και Παλαιού Κωνσταντινώβου".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.