Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας κύριος Βαρσανούφιος. (γεν. 1955).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανατόλιος Βλαδιμήροβιτς Σουντάκωφ γεννήθηκε στο χωριό Μαλίνοφκα της Επαρχίας Αρκαντάκ του Νομού Σαρατώβου στις 3 Ιουνίου 1955. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1979 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1986. Στις 30 Μαρτίου 1978 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Απριλίου 1978 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 26 Νοεμβρίου 1978. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Πένζας (1986-1991). Το Πάσχα του 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Φεβρουαρίου 1991 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σαράνσκ και Μορδοβίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2001 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 31 Μαρτίου 2009 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος του Πατριαρχείου Ρωσίας, Μόνιμο Μέλος της Ιεράς Συνόδου. Την 1 Φεβρουαρίου 2010 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 19 Μαρτίου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.