Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σεβαστείας κύριος Σεραφείμ. (γεν. 1949).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Σεραφείμ Γκίνης γεννήθηκε στην Αθήνα στις 12 Δεκεμβρίου 1949. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 31 Αυγούστου 1975 και Πρεσβύτερος στις 28 Δεκεμβρίου 1975. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Θυατείρων από το 1976 μέχρι το 1980, στη Μητρόπολη Νέας Κρήνης από το 1980 μέχρι το 1986 και στην Αρχιεπισκοπή Αυστραλίας από το 1986 μέχρι το 1991. Στις 31 Μαρτίου 1991 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Απολλωνιάδος, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας. Στις 3 Οκτωβρίου 2019 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Σεβαστείας. Την ίδια ημέρα προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 03 Οκτωβρίου 2019.