Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πετροζαβόδσκ και Καρελίας κύριος Κωνσταντίνος. (γεν. 1951).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Όλεγκ Αλεξάνδροβιτς Γκοριάνωφ γεννήθηκε στις 23 Μαρτίου 1951 στο χωριό Κενές της Επαρχίας Μπαϊζάκ(έδρα Σαρικεμέρ) του Νομού Τζαμπίλ (έδρα το Τάραζ) του Καζαχστάν. Σε παιδική ηλικία η οικογένειά του μετακόμισε στην περιοχή της Οδησσού. Το 1974 αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Βιννίτσης και στη συνέχεια εργάστηκε ως γιατρός. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1989. Στις 14 Απριλίου 1986 εκάρη μοναχός. Στις 4 Μαΐου 1986 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 12 Ιουνίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Αλέξανδρο. Στις 2 Μαρτίου 1990 έλαβε το οφίκιο του Ηγουμένου. Στις 20 Μαρτίου 1990 τοποθετήθηκε Διευθυντής του επανασυσταθέντος Εκκλησιαστικού Σεμιναρίου του Μίνσκ. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 16 Ιουνίου 1991 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Ζιροβίτσι Επίσκοπος Νοβογρουδόκ, Βικάριος της Επισκοπής Μίνσκ. Στις 18 Φεβρουαρίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος της επανιδρυθείσης Επισκοπής Νοβογρουδόκ και Λίδας. Στις 17 Ιουλίου 1996 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τιχβίν, Βικάριος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως και Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 25 Φεβρουαρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 6 Οκτωβρίου 2008 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κουργάν και Σαδρίνσκ. Στις 5 Μαΐου 2015 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πετροζαβόδσκ και Καρελίας. Στις 24 Μαΐου 2015 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.