Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος πρώην Κεντρώας Ευρώπης κύριος Κωνσταντίνος. (γεν. 1946).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Κρστο Ντόκιτς γεννήθηκε στο χωριό Γκόρνιε Τσερνιέλεβο (Crnjelovo Gornje) κοντά στην πόλη Μπιγέλινα (Bijeljina) της Βοσνίας στις 26 Σεπτεμβρίου 1946. Σπούδασε τη Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου, από την οποία αποφοίτησε το 1974. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Μαρτίου 1970 και Πρεσβύτερος στις 29 Μαρτίου 1970. Υπηρέτησε ως Εφημέριος (1970-1985) και Πρωτοσύγκελος (1985-1991) στην Επισκοπή Σβορνικίου και ως Καθηγητής στα Θεολογικά Σεμινάρια της Ιεράς Μονής Κρκα (1978-1982) και Σρέμσκι Κάρλοβτσι (1982-1991). Στις 26 Μαΐου 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Ιουλίου 1991 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κεντρώας Ευρώπης. Στις 28 Μαΐου 2013 τέθηκε στους σχολάζοντες Επισκόπους.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 29 Νοεμβρίου 2019.