Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τσιμκένδης και Τάραζ κύριος Ελευθέριος. (γεν. 1953).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Θεοφάνοβιτς Κοζόρεζ γεννήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1953 στο χωριό Ομπάρωφ της Επαρχίας και Νομού Ροβνό της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1979 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1984. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 13 Απριλίου 1985 από τον Επίσκοπο Άλμα Άτα και Καζαχστάν Ευσέβιο και Πρεσβύτερος στις 17 Οκτωβρίου 1985. Στις 26 Μαρτίου 1987 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Άλμα Άτα. Στις 14 Φεβρουαρίου 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 15 Φεβρουαρίου 1991 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσιμκένδης και Τσελίνογκραδ. Στις 16 Ιουλίου 1993 ονομάστηκε Επίσκοπος Τσιμκένδης και Ακμόλας λόγω αλλαγής του ονόματος της πόλεως Τσελίνογκραδ σε Ακμόλα. Περαιτέρω στις 31 Μαρτίου 1999 η πόλη Ακμόλα, η οποία το 1998 μετωνομάστηκε σε Αστάνα και έγινε πρωτεύουσα του Καζαχστάν, υπήχθη στην Επισκοπή Αλματύ η οποία μετωνομάστηκε σε Αστάνας και Αλματύ. Ο Νομός όμως γύρω από την Αστάνα συνέχιζε να ονομάζεται Νομός Ακμόλας και δεν συμπεριελήφθη στην Επισκοπή Αστάνας αλλά παρέμεινε στη δικαιοδοσία της Επισκοπής Τσιμκένδης, η οποία συνέχισε να φέρει τον τίτλο "Τσιμκένδης και Ακμόλας". Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Αστάνας και Αλματύ από τις 7 Οκτωβρίου 2002 μέχρι τις 7 Μαΐου 2003. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Οκτωβρίου 2011 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Τσιμκένδης και Τάραζ".

Αναθεώρηση: Κυριακή, 12 Ιουλίου 2020.