Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων κύριος Αρκάδιος. (γεν. 1943).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Πέτροβιτς Αφόνιν γεννήθηκε στις 15 Ιουλίου 1943 στον χωριό Τσεκάλινο της Επαρχίας Σεργιέβσκ του Νομού Κουϊμπισέβου. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1968 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1972. Στις 29 Δεκεμβρίου 1966 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 15 Φεβρουαρίου 1967 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 9 Μαρτίου 1969 Πρεσβύτερος. Το 1974 έλαβε το οφίκιο του Ηγουμένου και το 1988 του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Καλούγας. Στις 21 Απριλίου 1991 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μαγαδάν και Καμτσάτκας. Στις 23 Φεβρουαρίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων. Μέχρι την 1 Νοεμβρίου 1993 διετέλεσε και τοποτηρητής της Επισκοπής Μαγαδάν και Τσουκότκας. Στις 17 Ιουλίου 1997 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Στις 3 Οκτωβρίου 1997 εξελέγη Επίσκοπος Τόμσκ και Ασινόβου. Στις 6 Οκτωβρίου 1998 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βετλούζσκης, Βικάριος της Επισκοπής Κάτω Νοβγορόδου. Στις 29 Δεκεμβρίου 1999 εξελέγη για δεύτερη φορά Επίσκοπος Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων. Παραιτήθηκε όμως και πάλι για λόγους υγείας στις 17 Ιουλίου 2001.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2019.