Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κράσνι Λιμάν κύριος Αλύπιος. (γεν. 1945).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Σεμιώνοβιτς Πογκρέμπνιακ γεννήθηκε στις 21 Ιουνίου 1945 στο χωριό Μαλέγεφκα της Επαρχίας Μπορώβου, του Νομού Χαρκόβου της Ουκρανίας. Το 1968 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1970 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1974. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1968 από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο και Πρεσβύτερος το 1970 από τον Επίσκοπο Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής Πλάτωνα. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Κράσνι Λιμάν στην περιοχή του Δονέτσκ (1977-1984) και στο Βορονέζ (1985-1989). Το 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Οκτωβρίου 1991 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Δονέτσκ και Σλαβιάνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Λουγκάνσκ και Σταρομπέλσκ Ιωαννίκιο, Κυροβογκράδ και Αλεξανδρείας Βασίλειο, Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε Γλέμπ και Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Βασίλειο, Στις 22 Ιανουαρίου 1992 αρνήθηκε να υπογράψει αίτηση προς το Πατριαρχείο Ρωσίας για χορήγηση Αυτοκεφάλου στην Εκκλησία της Ουκρανίας. Την επομένη ημέρα ο Μητροπολίτης Κιέβου Φιλάρετος τον τοποθέτησε τιτουλάριο Επίσκοπο Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βικάριο της Επισκοπής Κιέβου. Αρνήθηκε να μεταβεί στο Κίεβο και διέμενε στο Κράσνι Λιμάν του Δονέτσκ, όπου είχε υπηρετήσει ως Εφημέριος. Στις 28 Μαΐου 1992 επανἠλθε  στη διοίκηση της Επισκοπής Δονέτσκ. Στις 8 Δεκεμβρίου 1992 παραιτήθηκε. Στις 28 Ιουλίου 1994 εξελέγη Επίσκοπος Γκορλόφκας και Σλαβιάνσκ. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Δονέτσκ από τις 3 Μαΐου 1996 έως τις 12 Σεπτεμβρίου 1996. Στις 11 Ιουνίου 1997 παραιτήθηκε και πάλι για λόγους υγείας. Στις 16 Σεπτεμβρίου 2014 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κράσνι Λιμάν, Βικάριος της Επισκοπής Γκορλόφκας. Στις 4 Οκτωβρίου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 19 Αυγούστου 2020.