Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δαμαλών κυρός Κωνστάντιος. (1906-1991).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Κωνστάντιος Χρόνης γεννήθηκε στο Σκεπαστό Καλαβρύτων το 1906. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1929. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1937 και Πρεσβύτερος το 1939. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στη Μητρόπολη Φιλίππων. Το 1965 διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Νευροκοπίου και Ζιχνών. Στις 8 Ιουνίου 1967 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως. Στις 13 Ιουλίου 1974 κηρύχθηκε έκπτωτος χωρίς δίκη και απολογία. Στις 18 Ιουλίου 1974 του δόθηκε ο τίτλος του Μητροπολίτου Δαμαλών. Εκοιμήθη στην Καβάλα στις 28 Ιουνίου 1991.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 23 Δεκεμβρίου 2019.