Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πέτρας κυρός Γερμανός. (1920-1991).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Μαμαλάδης γεννήθηκε στο χωριό Βουνό  της Χίου στις 18 Ιανουαρίου 1920. Το 1934 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1950. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Ιούλιο του 1940 και Πρεσβύτερος στις 18 Ιανουαρίου 1954 από τον Αρχιεπίσκοπο Τιβεριάδος Βενέδικτο. Διετέλεσε Μέγας Αρχιδιάκονος και Διευθυντής του περιοδικού "Νέα Σιών". Το 1957 διορίστηκε Πρόεδρος της Οικονομικής Επιτροπής του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων και στις 21 Απριλίου 1960 Σκευοφύλακας. Στις 27 Ιουνίου 1966 (10 Ιουλίου;) χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Σεβαστείας. Στις 18 Φεβρουαρίου 1972 τοποθετήθηκε Έξαρχος του Παναγίου Τάφου στην Αθήνα. Στις 20 Αυγούστου 1975 εξελέγη Μητροπολίτης Πέτρας. Από το 1979 μέχρι το 1991 κατείχε και τη θέση του Εξάρχου του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων στην Κύπρο. Από το 1980 μέχρι το 1981 διετέλεσε τοποτηρητής του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων. Εκοιμήθη στις 7 Ιανουαρίου 1991.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.