Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τασκένδης και Ουζμπεκιστάν κύριος Βικέντιος. (γεν. 1953).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Αλεξάνδροβιτς Μοράρ γεννήθηκε στο χωριό Σκουλιάνι της περιοχής Ουνγκένης της Μολδαβίας στις 4 Οκτωβρίου 1953. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1978 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1982. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Μαΐου 1981 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 18 Ιανουαρίου 1982. Στις 28 Αυγούστου 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε στο Κισινιέφ τιτουλάριος Επίσκοπος Μπενδέρι, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κισινιώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μολδαβίας Δανιήλ (Πατριαρχείο Ρουμανίας), Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρο, Οδησσού και Χερσώνος Λεόντιο, τον Αρχιεπίσκοπο Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο και Μπελτσύ Πέτρο. Στις 18 Ιουλίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος Αμπακάν και Κιζίλσκ. Στις 18 Φεβρουαρίου 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 18 Ιουλίου 1999 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας. Στις 27 Ιουλίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τασκένδης και Ουζμπεκιστάν. Στις 4 Αυγούστου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.