Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ζαπορόζιε και Μελιτοπόλεως κύριος Βασίλειος. (γεν. 1932).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βόρις Ιωσήφοβιτς Ζλατολίνσκη γεννήθηκε στην Τασκένδη του Ουζμπεκιστάν στις 12 Νοεμβρίου 1932. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1957. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Φεβρουαρίου 1956 από τον Αρχιεπίσκοπο Τασκένδης και Μέσης Ασίας Ερμογένη και Πρεσβύτερος στις 12 Ιουλίου 1957. Από το 1957 μέχρι το 1972 υπηρέτησε ως Εφημέριος σε διάφορες ενορίες της Επισκοπής Τασκένδης. Στη συνέχεια υπηρέτησε στις Επισκοπές Ροστόβου (1972-1975), Συμφεροπόλεως (1975-1979), Δνεπροπετρώβου (1981-1985) και Συμφεροπόλεως ως Αρχιερατικός Επίτροπος αυτή τη φορά (1985-1990). Το 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Δεκεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας. Στις 29 Ιουλίου (ή στις 22 Ιουνίου) 1992 εξελέγη Επίσκοπος Ζαπορόζιε και Μελιτοπόλεως. Στις 27 Απριλίου 1997 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 14 Απριλίου 2009 παραιτήθηκε για λόγους υγείας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 19 Αυγούστου 2020.