Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ροβνό και Οστρόγκ κύριος Βαρθολομαίος. (γεν. 1953).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Βλαδιμήροβιτς Βάσουκ γεννήθηκε στο χωριό Γκορόντνο της Επαρχίας Λιουμπόμλ του Νομού Βολυνίας της Ουκρανίας την 1 Μαρτίου 1953. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Οδησσού το 1979 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1983. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Οκτωβρίου 1983 και Πρεσβύτερος στις 18 Οκτωβρίου 1983 από τον Αρχιεπίσκοπο Βολυνίας και Ροβνό Δαμιανό. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βολυνίας και από την 1 Μαρτίου 1989 ως Γραμματέας της ίδιας Επισκοπής. Στις 22 Δεκεμβρίου 1989 εκάρη μοναχός. Στις 18 Ιανουαρίου 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Φεβρουαρίου 1990 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Βολυνίας και Ροβνό. Στις 10 Απριλίου 1990 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Ροβνό και Οστρόγκ παρέμεινε στην Επισκοπή Βολυνίας με τον τίτλο "Βολυνίας και Λούτσκ". Στις 25 Αυγούστου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Νικολαγέβου και Βοζνεσένσκ. Στις 22 Ιουνίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 27 Ιουλίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος Ροβνό και Οστρόγκ. Στις 23 Νοεμβρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Αυγούστου 2014 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.