Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γιαροσλάβου και Ροστόβου κύριος Βαδίμ. (γεν. 1954).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Ανατόλιεβιτς Λαζέμπνυ γεννήθηκε στο Γκούμπκιν του Νομού Μπελγορόδου στις 14 Οκτωβρίου 1954. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Οδησσού του 1977 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1981. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1978 από τον Αρχιεπίσκοπο Κούρσκ και Μπελγορόδου Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος το 1980 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Κούρσκ ως Εφημέριος στο Κούρσκ και στο Στάρυ Οσκόλ. Τον Οκτώβριο του 1985 ακολούθησε τον Αρχιεπίσκοπο Χρυσόστομο στο Ιρκούτσκ και διορίστηκε Γραμματέας της Επισκοπής Ιρκούτσκ. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος Βλαδιβοστόκ στην ίδια Επισκοπή (1985-1988) και ως Αρχιερατικός Επίτροπος Ιρκούτσκ (1988-1990). Το 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Φεβρουαρίου 1990 χειροτονήθηκε στο Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Ιρκούτσκ και Τσιτά. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Μαγαδάν και Καμτσάτκας από τις 29 Ιανουαρίου 1991 μέχρι τις 25 Μαΐου 1991. Επίσης διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Χαμπαρόβου και Μπλαγοβέσενσκ από τις 31 Ιανουαρίου 1991 μέχρι τις 27 Δεκεμβρίου 1991. Στις 21 Απριλίου 1994 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Ιρκούτσκ και Ανγάρσκ". Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 8 Οκτωβρίου 2011 σε Μητροπολίτη. Στις 26 Δεκεμβρίου 2019 εξελέγη Μητροπολίτης Γιαροσλάβου και Ροστόβου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.