Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βλαδίμης και Σουσδαλίας κύριος Τύχων. (γεν. 1948).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Γρηγόρεβιτς Εμελιάνωφ γεννήθηκε στο Βορονέζ στις 2 Ιουνίου 1948. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Δεκεμβρίου 1978 από τον Αρχιεπίσκοπο Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Στις 19 Μαρτίου 1981 εκάρη μοναχός και την ίδια ημέρα χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο. Στις 4 Ιουλίου 1984 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1987 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ντανίλωφ της Μόσχας. Στις 19 Αυγούστου 1990 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό των Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τον Αρχιεπίσκοπο Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο και Ποδόλσκ Βίκτωρα. Από τις 26 Φεβρουαρίου 1994, ημέρα ιδρύσεως της Επισκοπής Μπαρναούλης και Αλτάισκ έφερε τον τίτλο «Νέας Σιβηρίας και Τόμσκ». Στις 17 Ιουλίου 1995 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρονίτσης, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και ετέθη επικεφαλής του Τμήματος Εκδόσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 28 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους εξελέγη εκ δευτέρου Αρχιεπίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπερδίνσκ αυτή τη φορά. Στις 8 Ιανουαρίου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 εξελέγη Μητροπολίτης Βλαδίμης και Σουσδαλίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.