Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας κύριος Ονούφριος. (γεν. 1944).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ορέστης Βλαδιμήροβιτς Μπερεζόφσκη γεννήθηκε στο χωριό Κορίτνογε της Επαρχίας Βιζνίτσης του Νομού Τσερνοβικίου της Ουκρανίας στις 5 Νοεμβρίου 1944. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1972 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1978. Στις 18 Μαρτίου 1971 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ στη Μόσχα. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουνίου 1971 και Πρεσβύτερος στις 29 Μαΐου 1972. Στις 7 Ιανουαρίου 1986 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας μέχρι το 1988 και από το 1988 μέχρι το 1990 στην Επισκοπή Τερνοπόλεως (στη Λαύρα του Ποτσαέβου). Στις 9 Δεκεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης. Στις 22 Ιανουαρίου 1992 απέσυρε την υπογραφή του από την επιστολή των Ιεραρχών της Ουκρανίας προς τον Πατριάρχη Αλέξιο για χορήγηση Αυτοκεφάλου στην Εκκλησία της Ουκρανίας. Εξαιτίας αυτού του γεγονότος ο Μητροπολίτης Κιέβου Φιλάρετος τον απομάκρυνε από την Επισκοπή Τσερνοβικίου μεταθέτοντάς τον στις 23 Ιανουαρίου 1992 στην Επισκοπή Ιβανοφρανκόβου. Στις 7 Απριλίου του ίδιου έτους αποκαταστάθηκε στην Επισκοπή Τσερνοβικίου. Στις 28 Ιουλίου 1994 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 23 Νοεμβρίου 2000 σε Μητροπολίτη. Στις 13 Αυγούστου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.