Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ουφάς και Στερλιταμακίου κύριος Νίκων. (γεν. 1950).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Νικολάγεβιτς Βασιούκωφ γεννήθηκε στη Μάργεφκα της Επαρχίας Σαμπούρ του Νομού Ταμπώβου την 1 Οκτωβρίου 1950. Το 1963 η οικογένειά του μετακόμισε στο Κρασνογιάρσκ. Το 1974 αποφοίτησε από το Ινστιτούτο Ιατρικής του Κρασνογιάρσκ. Μέχρι το 1983 εργάστηκε ως γιατρός. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ το 1987 και από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1990. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Ιουνίου 1983 από τον Αρχιεπίσκοπο Κουϊμπισέβου Ιωάννη και Πρεσβύτερος στις 21 Σεπτεμβρίου 1983 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Από το 1983 μέχρι το 1990 υπηρέτησε στην Επισκοπή Κουϊμπισέβου ως Αρχιερατικός Επίτροπος Ουλιανώβου. Στις 16 Μαρτίου 1984 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Αυγούστου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ουφάς και Στερλιταμακίου. Στις 23 Φεβρουαρίου 2001 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 8 Ιανουαρίου 2012 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.