Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Μπάτσκας κύριος Ειρηναίος. (γεν. 1947).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μίρκος Μπούλοβιτς γεννήθηκε στο χωριό Στάνισιτς του Δήμου Σόμπορ της Επαρχίας Δυτικής Μπάτσκας του Διαμερίσματος Βοϊβοντίνας στις 11 Φεβρουαρίου 1947. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1969. Στις 25 Μαρτίου 1968 εκάρη μοναχός από τον Αρχιμανδρίτη Ιουστίνο Πόποβιτς. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Νοεμβρίου 1968 και Πρεσβύτερος στις 15 Νοεμβρίου 1968 από τον Επίσκοπο Ράσκας και Πριζρένης Παύλο. Το 1981 ανακηρύχθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στην συνέχεια εξελέγη Καθηγητής της Καινής Διαθήκης στην Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Στις 20 Μαΐου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Στις 13 Δεκεμβρίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Μπάτσκας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.