Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ουΐνιπεκ κύριος Ιωάννης. (γεν. 1935).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Ιωάννης Στίνκα γεννήθηκε στο Μπουχάναν του Σάσκατουν του Καναδά στις 14 Ιανουαρίου 1935. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Κολέγιο του Αγίου Ανδρέα το 1972. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1973 και Πρεσβύτερος το 1974. Στις 27 Νοεμβρίου 1983 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σάσκατουν στις τάξεις της σχισματικής τότε Ουκρανικής Εκκλησίας του Καναδά. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ουΐνιπεκ Ανδρέας, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Έδμοντον Βόρι και τον Επίσκοπο Τορόντου Βασίλειο. Το 1985 εξελέγη Επίσκοπος Έδμοντον και το 1990 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Τον Απρίλιο του ίδιου έτους η Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία του Καναδά υπήχθη στο Οικουμενικό Πατριαρχείο. Ο Ιωάννης εντάχθηκε ως Αρχιεπίσκοπος Έδμοντον και Δυτικού Καναδά. Στις 22 Νοεμβρίου 2005 εξελέγη Μητροπολίτης Ουΐνιπεκ. Στις 18 Ιουλίου 2010 παραιτήθηκε για λόγους υγείας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.