Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ουΐνιπεκ κύριος Γεώργιος. (γεν. 1951).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Γεώργιος Κάλιστσουκ γεννήθηκε στο Λασίν του Κεμπέκ του Καναδά στις 26 Μαΐου 1951. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Ιουλίου 1988 και Πρεσβύτερος στις 17 Ιουλίου 1988 από τον Μητροπολίτη Ουΐνιπεκ Βασίλειο. Στις 24 Σεπτεμβρίου 1989 εκάρη μοναχός και στις 15 Οκτωβρίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Οκτωβρίου 1989 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σάσκατουν, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ουΐνιπεκ. Το 1990 η Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία του Καναδά υπήχθη στο Οικουμενικό Πατριαρχείο. Ο Γεώργιος εντάχθηκε ως τιτουλάριος Επίσκοπος Σάσκατουν. Στις 15 Δεκεμβρίου 1991 ενθρονίστηκε ως Επίσκοπος Τορόντου (Μισισάουγκας). Η επίσημη εκλογή όμως έγινε το 1995. Το 2001 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 30 Αυγούστου 2010 εξελέγη Μητροπολίτης Ουΐνιπεκ.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.