Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Πένζας και Κουζνέτσκ κύριος Φιλάρετος. (γεν. 1946).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανατόλιος Βασίλιεβιτς Καράγκοντιν γεννήθηκε στις 21 Αυγούστου 1946 στην Οδησσό της Ουκρανίας. Το 1971 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Οδησσού και το 1975 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 4 Απριλίου 1975 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ζαγκόρσκ (Σεργιέβου Ποσάντ). Στις 29 Ιουνίου 1975 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Ποιμένα. Στις 30 Μαΐου 1977 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο. Το 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 15 Μαρτίου 1989 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Κοιμήσεως της Θεοτόκου Οδησσού. Στις 11 Μαρτίου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Τούλας και Μπελιώβου Σεραπίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, Ζαράισκ Αλέξιο και τους Επισκόπους Πένζας και Σαράνσκ Σεραφείμ, Ορέλ και Μπριάνσκ Παΐσιο, Ποδόλσκ Βλαδίμηρο, Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Αντώνιο και Καλλίνιν και Κάσιν Βίκτωρα. Στις 13 Αυγούστου 1992 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 18 Ιουλίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος Μαϊκόπ και Αρμαβίρ και στις 28 Δεκεμβρίου 2000 μετατέθηκε στην Επισκοπή Πένζας και Κουζνέτσκ. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 31 Μαΐου 2010 παραιτήθηκε για λόγους υγείας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.