Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων κύριος Δημήτριος. (γεν. 1952).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Δημήτριος Κομματάς γεννήθηκε στα Ταταύλα της Κωνσταντινουπόλεως στις 26 Οκτωβρίου 1952. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1975. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιουλίου 1974 από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Μελίτωνα και Πρεσβύτερος στις 14 Οκτωβρίου 1990. Υπηρέτησε ως Τριτεύων (1975-1977) και Δευτερεύων (1977-1985) των Πατριαρχικών Διακόνων και ως Μέγας Αρχιδιάκονος (1985-1990). Στις 4 Νοεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Σεβαστείας. Στις 13 Οκτωβρίου 1994 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Διετέλεσε Διευθυντής του Ιδιαιτέρου Πατριαρχικού Γραφείου. Στις 19 Απριλίου 2018 εξελέγη Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.