Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Πσκώβου και Πορχώβου κυρός Ιωάννης. (1898-1990).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Αλεξάνδροβιτς Ράζουμωφ γεννήθηκε στις 28 Οκτωβρίου 1898 (παλαιό ημερολόγιο) στην Κολόμνα του Κυβερνείου Μόσχας. Το 1917 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Βηθανίας (στο Σεργκίεφ Ποσάντ). Στις 24 Νοεμβρίου 1924 εκάρη μοναχός. Στις 25 Νοεμβρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ιβανόβου Βοζνεσένσκ Αυγουστίνο. Υπηρέτησε στον Καθεδρικό Ναό της Κασίρας (1928-1936). Την 1 Οκτωβρίου 1942 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Σαρατώβου Γρηγόριο. Στις 8 Οκτωβρίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Ηγουμένου και στις 26 Οκτωβρίου το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Αυγούστου 1946 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 30 Νοεμβρίου 1953 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Γρηγόριο και τον Αρχιεπίσκοπο Οδησσού και Χερσώνος Νίκωνα. Στις 11 Νοεμβρίου 1954 εξελέγη Επίσκοπος Πσκώβου και Πορχώβου (το α΄). Στις 5 Μαρτίου 1959 εξελέγη Επίσκοπος Βερολίνου και Γερμανίας και τοποτηρητής της Επισκοπής Πσκώβου. Στις 21 Ιουνίου 1960 εξελέγη για δεύτερη φορά Επίσκοπος Πσκώβου και Πορχώβου. Στις 25 Φεβρουαρίου 1962 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 9 Σεπτεμβρίου 1972 σε Μητροπολίτη. Στις 12 Μαΐου 1987 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Εκοιμήθη στο Πσκώβ στις 13 Ιανουαρίου 1990.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.