Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κισινιώβου και Μολδαβίας κύριος Βλαδίμηρος. (γεν. 1952).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Κανταριάν γεννήθηκε στο χωριό Κολενκόβτσι της Επαρχίας Χοτίνσκ του Νομού Τσερνοβικίου της Ουκρανίας στις 18 Αυγούστου 1952. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1981 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1989. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Μαΐου 1974 και Πρεσβύτερος στις 22 Μαΐου 1976. Στις 29 Νοεμβρίου 1987 εκάρη μοναχός. Στις 10 Απριλίου 1988 (Κυριακή του Πάσχα) έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Ιουλίου 1989 χειροτονήθηκε στην Μόσχα Επίσκοπος Κισινιώβου και Μολδαβίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Γεδεών, Τούλας και Μπελιώβου Σεραπίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Ορενβούργου και Μπουζουλούκου Λεόντιο, Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Μάξιμο, Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, Σερπουχώβου Κλήμη και τους Επισκόπους Καλούγας και Μπορώβου Ηλιανό, Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Αντώνιο, Τασκένδης και Μέσης Ασίας Λέοντα, Ορέλ και Μπριάνσκ Παΐσιο, Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής Μάρκο, Καλλίνιν και Κάσιν Βίκτωρα, Βίλνας και Λιθουανίας Αντώνιο και Αζόβου Σέργιο. Στις 10 Απριλίου 1990 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 21 Δεκεμβρίου 1992 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.