Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σαμάρας και Τολιάτι κύριος Σέργιος. (γεν. 1951).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Μωυσέγιεβιτς Πολέτκιν γεννήθηκε στο Χάνινο της Επαρχίας Σπας Κλεπίκι του Νομού Ριαζάν στις 14 Απριλίου 1951. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1977 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1981. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Απριλίου 1981 και Πρεσβύτερος στις 24 Ιουλίου 1982. Από το 1983 μέχρι το 1989 υπηρέτησε ως Γραμματέας της Επισκοπής Ροστόβου και Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού Ροστόβου. Στις 23 Δεκεμβρίου 1984 εκάρη μοναχός στην Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 24 Δεκεμβρίου 1984 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Μαΐου 1989 χειροτονήθηκε στο Ροστόβ να Ντόνου τιτουλάριος Επίσκοπος Αζόβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ροστόβου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρος. Στις 23 Φεβρουαρίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Σαμάρας και Συζράν. Στις 25 Φεβρουαρίου 1998 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 18 Μαρτίου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 4 Μαΐου 2017 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Σαμάρας και Τολιάτι". Στις 9 Ιουλίου 2019 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Σαμάρας και Νέου Κουϊμπισέβου".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.