Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Προικοννήσου κύριος Ιωσήφ. (γεν. 1955).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Εμμανουήλ Χαρκιολάκης γεννήθηκε στην Σητεία της Κρήτης το 1955. Στις 2 Ιουνίου 1979 εκάρη μοναχός. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1978. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Ιουνίου 1979 και Πρεσβύτερος στις 27 Δεκεμβρίου 1981. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στην Μητρόπολη Λευκάδος από το 1979 μέχρι το 1981, ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Ιεραπύτνης από το 1981 μέχρι το 1987 και ως Εφημέριος στο Σύδνεϋ από το 1987 μέχρι το 1989. Στις 3 Δεκεμβρίου 1989 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αριανζού, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας. Στις 21 Ιουλίου 2003 εξελέγη Μητροπολίτης Νέας Ζηλανδίας. Στις 31 Αυγούστου 2005 παραιτήθηκε. Στις 24 Ιουνίου 2008 εξελέγη Μητροπολίτης Προικοννήσου.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 15 Μαρτίου 2018.