Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τουλτσίν και Βρατσλάβας κύριος Ιωνάθαν. (γεν. 1949).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανατόλιος Ιβάνοβιτς Γελέτσκη γεννήθηκε στη Σατάλοφκα (Shatalovka) του τότε Νομού Βορονέζ και νυν Μπελγορόδου στις 30 Ιανουαρίου 1949. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ το 1973 και από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1976. Στις 5 Απριλίου 1977 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Απριλίου 1977 από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Νικόδημο και Πρεσβύτερος στις 24 Δεκεμβρίου 1978 από τον Αρχιεπίσκοπο Βιμπόργου Κύριλλο. Στις 11 Οκτωβρίου 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Οκτωβρίου 1988 διορίστηκε Ηγούμενος της Λαύρας των Σπηλαίων Κιέβου. Στις 23 Απριλίου 1989 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λβώβου και Δρογόμπιτς Νικόδημο και τους Αρχιεπισκόπους Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αντώνιο, Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Ειρηναίο και Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας Μακάριο. Το 1991 συγκρούστηκε με τον Μητροπολίτη Κιέβου Φιλάρετο. Καθαιρέθηκε στις 22 Απριλίου 1991. Το 1992 μετά την άρση της καθαιρέσεώς του τοποθετήθηκε στις 22 Δεκεμβρίου 1992 τιτουλάριος Επίσκοπος Μπελοτσερκώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 27 Δεκεμβρίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Γλουχώβου και Κονοτόπου. Στις 28 Ιουλίου 1994 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Ιουλίου 1995 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας και στις 30 Μαρτίου 1999 Αρχιεπίσκοπος Χερσώνος και Ταυρικής. Στις 22 Νοεμβρίου 2006 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τουλτσίν και Βρατσλάβας. Στις 28 Αυγούστου 2014 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.