Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Βίτεμπσκ και Ορσά κύριος Δημήτριος. (γεν. 1953).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Γρηγορίεβιτς Ντροζντώφ γεννήθηκε στο Μπομπρούϊσκ του Νομού Μογιλιέβου της Λευκορωσίας στις 22 Ιανουαρίου 1953. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1978 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1982. Στις 30 Μαρτίου 1978 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ της Μόσχας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Απριλίου 1978 και Πρεσβύτερος στις 15 Απριλίου 1984. Στις 23 Ιουλίου 1989 χειροτονήθηκε στο Μοναστήρι του Ζιροβίτσι της Λευκορωσίας Επίσκοπος Πόλοτσκ και Βίτεμπσκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιγνάτιος ο Δ΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Γροδνό Φιλάρετο, τους Αρχιεπισκόπους Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Μάξιμο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Βαλεντίνο και τους Επισκόπους Πίνσκ και Μπρέστ Κωνσταντίνο, Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας) και Λαρίσης Γαβριήλ (Πατριαρχείο Αντιοχείας). Στις 17 Ιουλίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βίτεμπσκ και Ορσά, η οποία προήλθε από την Επισκοπή Πόλοτσκ και Βίτεμπσκ. Στις 18 Φεβρουαρίου 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.