Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ορέλ και Μπολχώβου κύριος Αντώνιος. (γεν. 1939).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Ιβάνοβιτς Τσερεμίσωφ γεννήθηκε στην κωμόπολη Τέρνοβκα του Νομού Βορονέζ στις 17 Νοεμβρίου 1939. Το 1946 μετακόμισε με τους γονείς του στη Βίλνα. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1968 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1972. Στις 7 Απριλίου 1971 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Απριλίου 1971 και Πρεσβύτερος στις 4 Νοεμβρίου 1972. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βίλνας (1971-1982) και στο Τόκιο (1982-1986). Από το 1986 μέχρι το 1989 υπηρέτησε ως Επίτροπος της Ιεράς Μονής Ντανίλωφ της Μόσχας. Στις 24 Μαρτίου 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Απριλίου 1989 χειροτονήθηκε στην Μόσχα Επίσκοπος Βίλνας και Λιθουανίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Τούλας και Μπελιώβου Μάξιμο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Βαλεντίνο, Ζαράισκ Αλέξιο και τον Επίσκοπο Μοζάισκ Γρηγόριο. Στις 25 Ιανουαρίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Τομπόλσκ και Τιούμεν. Στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Κρασνογιάρσκ και Ιενεσέης. Στις 18 Φεβρουαρίου 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Αμπακάν και Κιζίλσκ από τις 17 Ιουλίου 1999 μέχρι τις 29 Δεκεμβρίου 1999. Στις 30 Μαΐου 2011 ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε "Κρασνογιάρσκ και Ατσίνσκ". Στις 5 Οκτωβρίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ορέλ και Λίβνι. Στις 25 Ιουλίου 2014 ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε "Ορέλ και Μπολχώβου". Στις 28 Αυγούστου 2014 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 26 Φεβρουαρίου 2019 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.