Ο πρώην Αρχιεπίσκοπος Ασκάλωνος κύριος Νικηφόρος. (γεν. 1944).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Μπαλτατζής γεννήθηκε στην Ξάνθη την 1 Ιουλίου 1944. Το 1961 μετέβη στα Ιεροσόλυμα και στις 15 Ιουνίου 1962 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Ιουνίου 1962 από τον Αρχιεπίσκοπο Πέλλης Κλαύδιο και Πρεσβύτερος στις 2 Ιουλίου 1964 από τον Αρχιεπίσκοπο Γάζης Στέφανο. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1967 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Εφημέριος του Πατριαρχικού Ναού Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης (1966-1967), Ηγούμενος στη Χάιφα (1967-1969) και στη Λύδδα (1969-1970). Το 1970 μετέβη στις Η.Π.Α. για σπουδές Φιλοσοφίας και Θρησκειολογίας από όπου επέστρεψε το 1981. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Δραγουμανεύων (1983-1985) και ως Γέρων Σκευοφύλαξ (1985-1988). Στις 13 Μαρτίου 1988 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κωνσταντίνης. Υπηρέτησε ως Πατριαρχικός Επίτροπος στο Ίρμπετ της Ιορδανίας (1988-1989). Το 1994 συγκρούστηκε με τον Πατριάρχη Ιεροσολύμων Διόδωρο και στις 18 Οκτωβρίου 1994 καθαιρέθηκε. Στις  10 Απριλίου 2006 η Ιερά Σύνοδος του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων αποφάσισε την άρση της καθαιρέσεως και στις 11 Μαΐου 2006 τον προήγαγε σε Αρχιεπίσκοπο Ασκάλωνος. Στις 15 Δεκεμβρίου 2014 καθαιρέθηκε εκ νέου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.