Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χούστ και Βινογραδόβου κύριος Μάρκος. (γεν. 1951).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ιβάνοβιτς Πετρόβτση γεννήθηκε στις 6 Δεκεμβρίου 1951 στο χωριό Πριμπορζάβσκογε της Επαρχίας Ιρσάβας του Νομού Τρανσκαρπαθίας (Μουκατσέβου). Αδελφός του ήταν ο Επίσκοπος π. Χούστ και Βινογραδόβου Μεθόδιος (+ 2013). Στις 6 Μαρτίου 1974 εκάρη μοναχός και στις 17 Μαρτίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο. Στις 7 Απριλίου 1974 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο π. Καζάν και Μαρίισκ Σέργιο. Το 1978 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το 1982 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Ιουλίου 1988 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρεμένετς, Βικάριος της Επισκοπής Λβώβου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λβώβου και Τερνοπόλεως Νικόδημο, τους Αρχιεπισκόπους Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αντώνιο, Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Ειρηναίο, Βολυνίας και Ροβνό Βαρλαάμ, Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής Λάζαρο και τους Επισκόπους Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Δαμασκηνό, Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Σεβαστιανό, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Παλλάδιο και τον Επίσκοπο π. Αγίου Φραγκίσκου Βασίλειο (της Μετροπόλια). Στις 27 Δεκεμβρίου 1988 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Τερνοπόλεως και Κρεμένετς. Στις 10 Απριλίου 1989 εξελέγη Επίσκοπος Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Την 1 Νοεμβρίου 1993 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Κασίρας, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Του ανατέθηκε η διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στον Καναδά. Στις 19 Φεβρουαρίου 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 20 Απριλίου 2005 παραιτήθηκε και στις 23 Μαΐου 2005 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 14 Δεκεμβρίου 2007 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χούστ και Βινογραδόβου. Στις 28 Αυγούστου 2014 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.