Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ κυρός Ιωαννίκιος. (1938-2020).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Γιακόβλεβιτς Κόμπζεφ γεννήθηκε στο χωριό Νοβοσέλοφκα της Επαρχίας Μπελενίχινο (σήμερα στην Επαρχία Προχόροφκας) του Νομού Μπελγορόδου στις 7 Φεβρουαρίου 1938. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1966. Στις 16 Νοεμβρίου 1964 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ της Μόσχας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Νοεμβρίου 1964 από τον Επίσκοπο π. Κοστρομά Δονάτο και Πρεσβύτερος στις 7 Απριλίου 1969 από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης Ποιμένα. Υπηρέτησε από το 1966 μέχρι το 1971 στο Πατριαρχείο και από το 1971 μέχρι το 1975 στο Θεολογικό Σεμινάριο Οδησσού. Από το 1975 μέχρι το 1986 υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στο Ισμαήλ της Επισκοπής Οδησσού. Το 1983 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Δεκεμβρίου 1988 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σλαβιάνσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Οδησσού. Στις 19 Φεβρουαρίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Δονέτσκ και Βοροσίλοφγκραδ. Στις 7 Μαΐου 1990 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Δονέτσκ και Λουγκάνσκ". Στις 6 Σεπτεμβρίου 1991 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Λουγκάνσκ και Σταρομπέλσκ. Στις 7 Απριλίου 1993 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 19 Ιουνίου 2001 σε Μητροπολίτη. Στις 31 Μαΐου 2007 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ". Στις 20 Ιουλίου 2012 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη κατόπιν μακράς ασθενείας στις 17 Οκτωβρίου 2020.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2020.