Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε κύριος Αναστάσιος. (γεν. 1944).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Μιχαήλοβιτς Μέτκιν γεννήθηκε στο χωριό Στόλμποβο της Επαρχίας Κίμρυ του Νομού Καλλίνιν στις 27 Αυγούστου 1944. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1983. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Μαΐου 1968 από τον Αρχιεπίσκοπο Καζάν Μιχαήλ και Πρεσβύτερος στις 7 Φεβρουαρίου 1972. Στις 5 Σεπτεμβρίου 1976 εκάρη μοναχός. Το Πάσχα του 1985 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Δεκεμβρίου 1988 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό των Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Καζάν και Μαρίισκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Βλαδίμης και Σουσδαλίας Βαλεντίνο, Ορέλ και Μπριάνσκ Παΐσιο και Καλλίνιν και Κάσιν Βίκτωρα. Στις 11 Ιουνίου 1993 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Καζάν και Ταταρστάν" λόγω της ίδρυσης της ανεξάρτητης Επισκοπής Ιόσκαρ Όλα και Μαρίισκ. Στις 25 Φεβρουαρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 18 Ιουλίου 2012 σε Μητροπολίτη. Στις 13 Ιουλίου 2015 εξελέγη Μητροπολίτης Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε. Στις 30 Αυγούστου 2019 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.