Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τούλας και Εφραιμώβου κύριος Αλέξιος. (γεν. 1953).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Νικολάγεβιτς Κουτέπωφ γεννήθηκε στις 10 Μαΐου 1953 στη Μόσχα. Στις 15 Φεβρουαρίου 1975 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ποδόλσκ Σεραπίωνα και στις 22 Ιουνίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ιρκούτσκ και Τσιτά. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1975 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Ιρκούτσκ και Τσιτά Σεραπίωνα και στις 20 Νοεμβρίου έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1979 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Από το 1980 μέχρι το 1984 υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βλαδίμης και Σουσδαλίας. Την 1 Δεκεμβρίου 1988 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ζαράισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Αλέξιο, Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρο, Λβώβου και Τερνοπόλεως Νικόδημο, Κισινιώβου και Μολδαβίας Σεραπίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Ορενβούργου και Μπουζουλούκου Λεόντιο, Πσκώβου και Πορχώβου, Βλαδίμηρο, Κοστρομά και Γκάλιτς Ιώβ, Βιννίτσης και Βρατσλάβας Αγαθάγγελο, Σμολένσκ και Βιασμά Κύριλλο και τους Επισκόπους Βλαδίμης και Σουσδαλίας Βαλεντίνο και Πένζας και Σαράνσκ Σεραφείμ. Στις 30 Δεκεμβρίου 1988 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Άλμα Άτα και Καζαχστάν. Σις 29 Ιανουαρίου 1991 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε «Αλματύ και Σεμιμπαλαντίνσκ» και από την 1 Απριλίου 1999 σε «Αστάνας και Αλματύ». Στις 7 Οκτωβρίου 2002 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου. Στις 20 Απριλίου 2009 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 27 Δεκεμβρίου 2011 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Τούλας και Εφραιμώβου".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.