Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Αθηνών και πάσης Ελλάδος κυρός Ιερώνυμος. (1905-1988).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Ιερώνυμος Κοτσώνης γεννήθηκε στα Υστέρνια της Τήνου στις 25 Νοεμβρίου 1905. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1928. Υπηρέτησε ως Ιδιαίτερος Γραμματέας του Αρχιεπισκόπου Αθηνών Χρυσοστόμου από το 1928 μέχρι το 1934. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Ιανουαρίου 1939 από τον Μητροπολίτη Σάμου Ειρηναίο και Πρεσβύτερος στις 23 Ιουνίου 1940 από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Χρύσανθο. Διετέλεσε Διευθυντής του περιοδικού "Εκκλησία" από το 1939 μέχρι το 1941. Στις 29 Σεπτεμβρίου 1945 διορίστηκε Πρωθιερέας των Ανακτόρων. Το 1959 εξελέγη Καθηγητής του Κανονικού Δικαίου στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στις 14 Μαΐου 1967 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Πατρών Κωνσταντίνος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τρίκκης και Σταγών Διονύσιο, Ναυπακτίας και Ευρυτανίας Δαμασκηνό, Νικοπόλεως και Πρεβέζης Στυλιανό, Ξάνθης και Περιθεωρίου Αντώνιο, Κυθήρων Μελέτιο, Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Κωνσταντίνο και Κασσανδρείας Συνέσιο. Παραιτήθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 1973 και αποσύρθηκε στην Τήνο. Εκοιμήθη στην Αθήνα όπου ενοσηλεύετο στις 15 Νοεμβρίου 1988.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.