Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Γιαροσλάβου και Ροστόβου κύριος Παντελεήμων. (γεν. 1941).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανατόλιος Ιβάνοβιτς Ντολγκάνωφ γεννήθηκε στις 12 Σεπτεμβρίου 1941 στο χωριό Ρούντνια της Επαρχίας Καμίσιν του Νομού Βολγογκράδ. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1973. Στις 26 Δεκεμβρίου 1969 στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ εκάρη μοναχός από τον Ηγούμενο της Μονής Αρχιμανδρίτη Πλάτωνα Λομπάνκωφ (μετέπειτα Επίσκοπο Βορονέζ). Στις 14 Ιανουαρίου 1970 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο π. Καζάν και Μαρίισκ Σέργιο και στις 2 Απριλίου 1972 Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Ποιμένα. Το 1976 εντάχθηκε στην Πνευματική Αποστολή του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα και στις 16 Ιουλίου 1982 τέθηκε επικεφαλής της αποστολής και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Αυγούστου 1986 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Μονής του Ντανίλωφ στην Μόσχα. Στις 12 Μαΐου 1987 με απόφαση της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Ρωσίας εξελέγη Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Μουρμάνσκ. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο έγινε στις 17 Μαΐου 1987. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Οδησσού και Χερσώνος Σέργιο, Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο, Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρο, Σούροζ Αντώνιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Ζαράισκ Ιώβ, Βορονέζ και Λίπετσκ Μεθόδιο και τους Επισκόπους Κυρόβου και Σλομποδά Χρύσανθο και Άλμα Άτα και Καζαχστάν Ευσέβιο. Στις 7 Οκτωβρίου 1995 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε «Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης». Στις 27 Δεκεμβρίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Στις 23 Φεβρουαρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Ιουλίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Γιαροσλάβου και Ροστόβου. Στις 11 Σεπτεμβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 26 Δεκεμβρίου 2019 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 12 Ιουλίου 2020.